I pticama je zima!

Sukladno Planu aktivnosti projekta „Promicanje održivog razvoja kroz revitalizaciju i povećanje privlačnosti šume Jasikovac“ Sredinom studenog započelo se sa prvom edukacijom pod naslovom „Edukacija djece i mladih o pticama u šumi Jasikovac“ , te radionicom na temu  „I pticama je zima“. Kroz 8 edukacija i 4 radionice planiran je rad sa 280 djece i mladih u odgojno-obrazovnim institucijama odnosno učenika osnovnih i srednjih škola užeg gospićkog okružja. Izrazitim zalaganjem naših članova u posljednja tri tjedna održano je sedam edukacija i jedna radionica kroz koje je prošlo 156 djece te 39 odraslih (nastavnici, stručni predavači, volonteri). Kroz dosadašnji rad pokazalo se da je u razredima manji broj učenika od procijenjenog, pa je evidentno da će se zbog dostizanja broja od 280 sudionika, broj edukacija i radionica povećati. Pripreme i organizaciju provodi voditelj edukacija, a same edukacije naši volonteri uz stručnu podršku predavača udruge „BIOM“ čime se nastavlja odlična dugogodišnja suradnja naših udruga. Edukacije su provođene u OŠ „dr. Jure Turić“ u Gospiću, OŠ „dr. Franje Tuđmana“ u Ličkom Osiku, OŠ „dr. Ante Starčević“ Klanac-Pazarište, Gimnaziji Gospić, a do kraja se planiraju posjetiti Strukovna škola Gospić, te dodatno osnovne škole u Gospiću i Ličkom Osiku. Program na edukacijama provodi se u zatvorenom prostoru gdje se kroz predavanja i prezentacije sudionici upoznavaju sa pticama našeg podneblja odnosno ponašanju i ishrani tijekom zimskog perioda. Na radionicama se od recikliranog materijala (plastične boce, mrežaste vreće, špaga…) izrađuju hranilice te se postavljaju na drveće školskog dvorišta. Zanimljivost, ali i važnost ovih edukacija, a posebno radionica je u tome što učenici u daljnje zadaće preuzimaju punjenje hranilica novom hranom pa možemo slobodno reći da su započete edukacije ustvari tek početak višemjesečnih aktivnosti. Svi znamo da ptice preživljavaju zime i bez čovjekove pomoći, ali kroz hranjenje i promatranje djeca bolje shvaćaju preuzimanje odgovornosti za druge, kao i bliskost i povezivanje s prirodom.

Projekt se provodi u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. te se sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj

Kontakt osoba: Vedrana Tomašević, predsjednica udruge LEA, +38598/1853228, predsjednik@lea.hr

 

Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost Ličke ekološke akcije.

About The Author

admin

Comments are closed.